Mégsem tartóztatja le Auschwitzban Netanjahut Donald Tusk
A lengyelek biztosítanák a szabad belépést és távozást az izraeli miniszterelnöknek.
Spike irányított páncéltörő rakéták beszerzéséről szóló megállapodást írt alá szerdán Izraelben Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos Cví Marmornak, a gyártó cégcsoport Rafael Advanced Defense System Ltd. alelnökének jelenlétében, és katonai fejlesztésekről tárgyalt az Elbit, valamint az Israel Aerospace Industries (IAI) nevű fegyvergyárban.
A Spike nevű rakéta magas röppályát követve felülről támadja a páncélozott járműveket, ahol azok a legsebezhetőbbek. Egyúttal alkalmas megerősített fedezékek, valamint minden olyan célpont megsemmisítésére, amely precíziós pusztítóerőt kíván. Az első Spike LR2 változatú rakéták a honvédség számára épülő Lynx gyalogsági harcjárművek fegyverrendszerének részét képezhetik. Izraeli látogatásán Maróth Gáspár az MTI tudósítójának elmondta, hogy az IAI szervezésében élőben, műveleti körülmények között is megtekintik a Magyarország számára korábban beszerzett Vaskupola radarvédelmi rendszert.
A Vaskupola a leghatékonyabb védelmi rendszer
„A Vaskupola radarrendszere a legkurrensebb a világon, már négy további NATO-ország megvásárolta, messze megelőzi a többi hasonló termék műszaki paramétereit és képességeit. Nekünk hagyományosan más típusú rakétáink vannak, és ezért Magyarország költséghatékonysági megfontolásokból más, de hasonló hatékonyságú rakétarendszert vett meg a komplex radarrendszerek mellé” – emlékeztetett a kormánybiztos.
„Sajnos ezeket a képességeket néhány héttel ezelőtt élőben lehetett látni. Azért is jöttünk, mert az izraeli kollégák megmutatják ennek a legutóbbi, a Gázai övezetet uraló Hamász elleni hadműveletnek a tanulságait is. Kimegyünk a terepre, és megmutatják műveleti körülmények között a rendszer működését, illetve megosztják velünk az elmúlt hónapok tapasztalatait” – ismertette a látogatás eseményeit.
„Ha csak az elmúlt hónapokat nézzük, a világ olyan sebességgel változik, hogy ma felelőtlen döntés lenne saját országunkkal, honfitársainkkal szemben, ha nem gondoskodnánk a korszerű hadseregről. Senki sem mondhatja többé, hogy nem kell minden eshetőségre készen állni” - hangsúlyozta a fegyvervásárlás fontosságát.
„Védelmi eszközről beszélünk. Ez egy olyan kritikus eleme a védelmi eszközrendszernek, amely nélkül nincs védelem. Kötelezettség volt, hogy ezt megvegyük Magyarország számára” – emelte ki Maróth Gáspár.
A magyar delegáció izraeli útján megtekintette az IAI dróngyártását is, illetve tárgyalt űripari fejlesztésekről.
„Reményeink szerint a magyar befektetők izraeli cégekkel közösen fognak belépni az űriparba a következő hónapokban. Ennek a legkomolyabb háttérfejlesztő bázisát láthattuk itt” – közölte az államtitkár. „Számunkra példamutató az izraeli hadiipar stratégiája, ahogy felépítették iparukat. Azonos alapról indulunk, itt is a nemzeti szuverenitás volt a legfőbb vezérelv, amikor Izrael 1948 után eldöntötte, hogy saját hadiipart hoz létre. Rengeteget tanulunk az itteni tapasztalatokból, és hálásak vagyunk érte, hogy megosztják azokat velünk, Izrael rendkívül nyitott a közös fejlesztés iránt” – mondta.
„A gyors izraeli fejlesztések szomorú oka a kényszerű napi helyzet is, azt gondolom, itteni kollégáim közül sokan fejlesztenének inkább lassabban, nem örülnek neki, hogy folyamatosan használni is kell a fegyvereket” – ismertette tapasztalatait az államtitkár.
„Másrészt nagyon erőteljes nemzeti öntudatot is látok, büszkévé is teszi őket, hogy a világ legjobbjai közé tartoznak. Noha számarányaikat tekintve nincsenek a nagyhatalmak között, de a hadiiparban mégis egyértelműen odatartoznak” – hangsúlyozta izraeli látogatásán Maróth Gáspár.
(MTI)
Fotó: MTI/Rosta Tibor